Kasutad veebilehitsejat, mida tootja enam ei uuenda. Palun vaheta veebilehitsejat või laadi turvaliseks internetikülastuseks ja meie veebilehe sisu õigesti nägemiseks alla uuem brauser:

Vihmaveest rõõmu nii elanikele kui taimedele

Alar Toomik Uus-Veerenni arendusdirektor
Mirko Traks KINO maastikuarhitekt

Tiheasustatud piirkondades on sademevee hoiustamine ja eesmärgipärane immutamine pälvimas tänu oma kasuteguritele üha suuremat tähelepanu. Tallinnas on vihmavee nutika kasutamise üheks edukaks näiteks 2020. aasta lõpus Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia võitnud Uus-Veerenni sisehoov, mis valmis meil koostöös KINO maastikuarhitektidega. Kui tavaliselt püütakse üleliigsest vihmaveest võimalikult kiiresti vabaneda ja vesi hoovidest ruttu välja juhtida, siis Uus-Veerennis kasutatakse sademeid ilu ja keskkonna hüvanguks.

Uus-Veerenni arendusprojekti I etapi sisehoov. Foto: Tiit Veermäe

Kuidas sademetest lisaväärtust saada? Suuremate sadude korral ei suuda linnaruumis paiknevad sadeveesüsteemid korraga kogu lisanduvat vett vastu võtta. Seega tuleb üleujutuse vältimiseks liigsetele sademetele vahepealne asukoht leida. Uus-Veerenni esimese etapi sisehoovis korjataksegi vihmavesi majade katustelt ja hoovialalt rennide abil kokku. Seejärel jookseb vesi mööda renni murul olevasse kaldega reservuaari ehk ajutisse tiiki, mis asub hoovi selles osas, kus maa all ei ole garaaži, vaid tavaline pinnas. Reservuaari näol on tegemist justkui suure vanniga, mille põhjas on äravoolutoru: kui vett tuleb peale rohkem, kui torust ära jõuab voolata, siis täitub tiik veega; kui vee pealevool lõppeb või väheneb, siis veetase tiigis alaneb. Tänu sellisele süsteemile imbub märkimisväärne osa sademetest kohapeal ja väheneb üleliigse vihmavee hulk, mida peab piirkonnast eemale pumpama.

Uus-Veerenni arendusprojekti I etapi sisehoov. Foto: Tiit Veermäe

Sademevee eesmärgipärane immutamine:

  • on keskkonnasõbralik;
  • aitab erinevaid ressursse säästa;
  • vähendab üleujutuse ohtu;
  • vähendab koormust sadeveetrassidele, mis võivad liigse vee korral üle ajada;
  • pakub võimalust soodsa vee kasutamiseks – lapsed saavad mänguväljakutel pladistada ja hobiaednikud vihmaveega taimi kasta;
  • toidab lokaalselt põhjavett – seejuures on lokaalselt imbuv vesi puhtam, sest pikka teekonda läbiv vesi haarab endaga erinevat prügi kaasa (nt suitsukonid) ja väheneb puhastite koormus;
  • toidab lokaalselt taimestikku – suureneb kohalik looduslik elurikkus nii flooras kui ka faunas;
  • aitab taimede poolt juurtega kogutaval ja lehemassist eralduval veel reguleerida mikrokliimat ning vähendada kuumasaarte efekti.

Järgmist sedalaadi nutika veekasutuse süsteemi ehitame Uus-Veerenni viienda etapi sisehoovi. Kui sooviksid, et ka Sinu tulevasel kodul oleks hoov, kus vihmavett kasutatakse keskkonnasõbralikult, siis tutvu kindlasti Pille 11 ja Veerenni 36b korterite valikuga.

Pille 11 ja Veerenni 36b majade sisehoov. 3D: Valge Mammut

Vaata ka neid