Teated

Merko Ehitus asus toetama maali „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine
16.09.2010

Täna, Kadrioru kunstimuuseumi 10. sünnipäevale pühendatud pidulikul vastuvõtul allkirjastavad Eesti Kunstimuuseum ja Merko Ehitus toetuslepingu järgnevaks kolmeks aastaks, mille abil rahastatakse esimese prioriteedina kunstiajaloo intrigeerivamate meistrite sekka kuuluva Hieronymos Boschi (u 1450-1516) tööks peetava „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine" restaureerimist.

„Eesti Kunstimuuseumi restauraatorite töö on mõjunud meile inspireerivalt, ning me loodame, et tänu käivituvale ja avalikkuse silme all kulgevale restaureerimisprojektile niivõrd tähelepanuväärsete maalide kallal saavad meie restaureerimismeistrite käsitööoskustest ja heas mõttes perfektsionismist inspiratsiooni ka kõik Merko töötajad ning laiem avalikkus, " ütles Merko Ehituse nõukogu esimees Tõnu Toomik.

Restaureerimisprojekti „Hieronymus Bosch invenit?" raames asub rahvusvaheline tipprestauraatorite grupp otsima vastust küsimusele, kas Hieronymos Bosch võib olla nelja õlimaali autor, mis väikeste erinevustega kujutavad kõik sama kompositsiooni („Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine"), ja millest ühe koduks on Kadrioru kunstimuuseum. Projekti koostööpartneriteks on Riiklik Kunstimuuseum Kopenhaagenis, Kelvingrove Gallery & Museum ja Glasgow' Ülikool. Lisaks Merko Ehitusele toetab projekti ka SA Tallinn 2011, Kultuuriministeerium ja Briti Nõukogu.

Konserveerimistööde käigus viiakse kõigi nelja maali osas läbi ühtsetele standarditele vastavad infrapunauuringud, uuring röntgen-kiirte abil, dendrokronoloogia analüüs, värvi- ja lakiproovide analüüsid ja fotoülesvõtteid. Projekt tipneb nelja restaureeritud maali rändnäitusega osalevates muuseumides. Projekti eestipoolseks eelarveks on üle 2,5 miljoni krooni.

Kunstimuuseumi peadirektori Sirje Helme sõnul on projekt eriline sellepoolest, et esmakordselt avaneb avalikkusel võimalus kunstiteoste teaduslikku uurimist ja restaureerimisprotsesse internetipõhiselt jälgida.  „Kavas on luua multimeedialahendused, mis võimaldavad tippspetsialistide tööd jälgida ja kaasa elada. Tööde mitmekülgne tehniline ja kunstiajalooline uurimine annab meile  uut informatsiooni kunstituru ja kunstimaitse kohta 16. sajandil."

Merko Ehituse on olnud Eesti Kunstimuuseumi toetaja 2007. aastast, kinkides Kumule avamise puhul Ado Vabbe teose „Muusika" ning sponsoreerides 2007. aasta Kumu üht suurejoonelisemat näitust „Joan Miró maastikud". 2008. aastal asus Merko toetama Kadrioru kunstimuuseumi, sponsoreerides mitmeid edukalt läbi viidud Kadrioru lossi 290. juubelile pühendatud üritusi. 2010 a ilmus Merko Ehituse ja Kultuurkapitali toetusel eksklusiivne raamat „Kadriorg. Lossi lugu" (autorid Jüri Kuuskemaa, Aleksandra Murre, Mart Kalm ja Kadi Polli, kujundaja Tiit Jürna), mis annab esmakordselt nii ulatusliku ülevaate Kadrioru lossi ajaloost ja sisaldab rikkalikult pildimaterjali Eesti, Venemaa ja Itaalia kunsti- ja fotokogudest.

Lisainfo:
Kadrioru kunstimuuseum
Tel 606 6400
E-post
kadriorg[A]ekm.ee
www.ekm.ee/kadriorg